Na poti v brezogljično Ljubljano 2030

Ljubljana za prihodnost z nič odtisa

V Ljubljani smo bili leta 2022 izbrani v program Evropske Komisije Misija 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Glavni namen misije je pomagati in pospešiti napredek najbolj ambicioznih evropskih mest, ki bodo navdih vsem mestom v Evropi na njihovi poti do podnebne nevtralnosti. Izmed 377 prijavljenih mest, je bilo izbranih 100 mest, ki bodo delovala kot eksperimentalna in inovacijska središča za zgled drugim mestom v Evropi. Sodelujoča mesta bodo deležna podpore in svetovanja, prednosti pri črpanju evropskih sredstev, sodelovanja v inovacijskih aktivnostih ter pilotnih in demonstracijskih projektih, možnosti povezovanja, izmenjav dobrih praks in visoke prepoznavnosti. Izbrana mesta bo Evropska komisija spremljala pri preobrazbi za doseganje podnebne nevtralnosti do leta 2030.
V okviru programa Misija 100 smo v novembru 2023 v Ljubljani odprli Info točko Misija 100, ki služi kot stičišče za vse zainteresirane deležnike za razvoj inovativnih rešitev na izzive podnebnih sprememb, izboljšave na področju trajnostne mobilnosti, ozaveščanje o vplivu zelenega urbanega okolja na življenje prebivalcev Ljubljane, prepoznavanje novih načinov za ponovno uporabo odsluženih reči in predstavitev idej s področja dviga inovativnosti znotraj javne uprave.

Slovenska mesta v Misiji 100

Poleg Ljubljane sta bili iz Slovenije uspešni tudi mestni občini Kranj in Velenje. Župani vseh treh mestnih občin so novembra 2022 v ljubljanski Cukrarni podpisali Zavezo za vzpostavitev slovenskega partnerstva v okviru Misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest. V letu 2023 so vsa tri mesta sodelovala pri prvem pilotnem projektu v okviru misije UP-SCALE, kjer so si mesta zadala cilj preizkusiti inovativne načine na področjih mobilnosti, energetske prenove in odvečne toplote doprinesti k zmanjšanju emisij v mestu. V letu 2025 pa se Ljubljana v okviru Misije 100 podaja na naslednji pilotni projekt SHIFT, pri katerem bo stremela k spodbujanju trajnostnih navad in življenjskega sloga pri vseh zainteresiranih deležnikih.

Koraki do cilja – podnebne nevtralnosti

V akcijskem načrtu mestne podnebne pogodbe v Ljubljani se bomo osredotočali na področja:

  • energetskih sistemov (razogljičenje energentov, izgradnja sežigalnice, proizvodnja zelene energije, trajnostno električno omrežje, povečanje energetske učinkovitosti, izboljšanje energetskega upravljanja, negativne emisije itd.)
  • mobilnosti in prometa (izboljšanje javnega prometa, izboljševanje zelene mobilnosti in upravljanje dostopnosti, razogljičenje cestnih in ostalih motornih vozil, izboljšanje infrastrukture za kolesarjenje in pešce itd.)
  • odpadkov in krožnega gospodarstva (zmanjševanje količine odpadkov, celovito in trajnostno ravnanje z odpadki itd.)
  • zelene infrastrukture in ozelenitve (trajnostno urbanistično načrtovanje in gradnja, urbana ozelenitev ter zelena in modra infrastruktura, gospodarjenje z gozdovi, trajnostno kmetijstvo, na naravi temelječe rešitve itd.)
  • digitalizacije (urbana digitalna platforma, pametne digitalne rešitve, digitalna orodja za upravljanje, načrtovanje in izvajanje mestnih politik, enotna informacijska in komunikacijska točka za meščane, upravo in gospodarstvo itd.)
  • grajenega okolja (upravljanje zemljišč, energetska sanacija stavb, namembnost rabe prostora itd.)
  • vključevanja prebivalstva (dvig kakovosti življenja v mestu, vpetost v odločevalne ukrepe in implementacijo itd.)