Šport je lajv: več športa, manj zaslona
V okviru kampanje Šport je lajv, ki se je pričela lani septembra na 2. Ljubljanskem festivalu športa, smo letos izdali priročnik Več športa, manj zaslona: priporočila za uporabo zaslonov pri mladih športnikih. Priporočila so nastala v sodelovanju s Centrom pomoči pri prekomerni rabi interneta Logout in Društvom psihologov – Sekcijo za športno psihologijo. Projekt je podprl župan Zoran Janković, velik podpornik športa in zagovornik zmerne uporabe zaslonov.
»Projekt podpiram, gre za spodbujanje zdravega načina življenja, čemur smo v Mestni občini Ljubljana zelo naklonjeni. Podpiram šport brez uporabe zaslonov, zelo me veseli, da bo letos večina ljubljanskih osnovnih šol sodelovala na 3. Ljubljanskem festivalu športa. Želimo jim približati, da lahko preživljajo čas brez telefona, kar je izjemno pomembno. Tudi sam grem vsaj trikrat tedensko na Golovec, pametnega telefona pa sploh ne uporabljam. V prihodnje želimo kot ambasadorje projekta vključiti čim več znanih športnih imen,« je izjavil župan Zoran Janković.
Namen knjižice, ki jo bomo razdelili osnovnim šolam ter izvajalcem Letnega programa športa, ti pa mladim športnikom in njihovim staršem, je ponuditi praktične in strokovno utemeljene nasvete, ki bodo mladim športnikom, njihovim staršem, trenerjem in športnim društvom pomagali pri razumevanju vpliva zaslonov na mlade športnike. S priporočili želimo spodbuditi k odgovorni uporabi zaslonov in posledično k zdravemu in uspešnemu razvoju. Priporočila so oblikovana na podlagi najnovejših raziskav in na podlagi povratnih informacij slovenskih športnih trenerjev, staršev in mladih športnikov.
Porast uporabe zaslonov tudi med mladimi športniki
V zadnjih letih je uporaba digitalnih naprav z zasloni med otroki in mladostniki močno narasla. Tudi mladi športniki pri tem niso izjema. Po eni strani so zasloni postali nepogrešljivo orodje v športu, saj omogočajo analizo zmogljivosti, dostop do športnih vsebin ter podpirajo komunikacijo med športniki in trenerji, po drugi strani pa je prekomerna in nekritična uporaba zaslonov pri mladih športnikih lahko škodljiva za njihovo telesno in duševno zdravje ter lahko vpliva na njihovo športno uspešnost.
Sodelovanje strokovnjakov iz prakse
Pomemben del projekta je bilo zbiranje mnenj in predlogov strokovnjakov, ki so v dnevnem stiku z izzivi športa in življenja. V skladu z namero o načrtovani pripravi priporočil je bila v oktobru 2024 organizirana fokusna skupina, ki je vključevala predstavnike slovenskih mladih športnikov, strokovne delavce v športu različnih panog, starše mladih športnikov, predstavnike vodstev društev ter nekdanje vrhunske športnike. Nadaljnji korak je bila organizacija 1. Ljubljanskega trenerskega foruma. Srečanja se je udeležilo več kot 80 trenerjev iz športnih društev v Mestni občini Ljubljana, ki so podali svoje mnenje o trenutnem stanju in izzivih na področju zdrave rabe zaslonov pri mladih športnikih.
Priročnik smo predstavili tudi v Centru Rog na konferenci Iskanje ravnovesja na valovih tehnoloških sprememb, ki smo jo organizirali skupaj s Centrom pomoči pri prekomerni rabi interneta Logout.
-
Publikacija Več športa, manj zaslona (pdf, 6,3 MB)